Bijdragen aan Berghapedia? Klik hier om je aan te melden !

Wolswijk, Martinus Theodorus

Uit Berghapedia
Versie door Verre neef (overleg | bijdragen) op 30 jan 2026 om 11:29 (aanvulling uit toegevoegde bronnen)
Ga naar: navigatie, zoeken

Martinus Theodorus (Mart) Wolswijk werd op 14 juni 1921 geboren in Beek als tiende van de zeventien kinderen van Adrianus Wolswijk en Joanna Geertruida Jansen.

Nederlands-Indië

Oorlogsvrijwilliger

Wolswijk, Martinus.jpg

Mart was een van de eerste oorlogsvrijwilligers (OVW'ers). Hij was aanvankelijk ingedeeld bij 1 GBI, het 1e Gezagsbataljon voor Indië. Dit bataljon zou in Australië getraind worden om een invasie van Nederlands-Indië uit te voeren en daar de Japanners te verdrijven. Dit plan is door de Japanse capitulatie op 15 augustus 1945 niet doorgegaan.

1 GBI is nog wel op 4 oktober 1945 met de Stirling Castle vanuit Liverpool naar Australië vertrokken, maar kreeg op 30 november bij aankomst in Sidney geen toestemming meer aan land te gaan en moest uitwijken naar Malakka. Deze reis werd gemaakt met de Moreton Bay, die op 26 november aankwam in Penang op Malakka.

Vanwege de veranderde omstandigheden werd 1 GBI opgeheven en het personeel werd over diverse onderdelen verdeeld. Velen kwamen bij brigade- en divisiestaven terecht. Mart is aldus lange tijd in Bandoeng op West-Java gelegerd geweest. Het is nog niet gelukt te achterhalen bij welke eenheid hij heeft gediend. In Batavia heeft hij zijn plaatsgenoot Gerard Neijenhuis ontmoet.

Wim Godschalk, eveneens uit Beek, was met een voorhoede van 1 GBI al in oktober 1945 op Java aangekomen. Hij is daar op 3 augustus 1947 gesneuveld.

Op 26 februari 1948 is hij met het motorschip Tabinta vertrokken uit Tandjong Priok, de haven van Batavia. De aankomst in Amsterdam was op 25 maart.

Marts broer Jan was als dienstplichtig soldaat in Indië.

Zie ook

Zijn verdere leven

Mart is in de jaren vijftig naar Indonesië teruggekeerd om er te werken voor de Billiton Maatschappij. Voordien trouwde hij op 29 mei 1951 in Heteren met Petronella Wilhelmina (Nellie) Jansen, geboren aldaar op 10 juli 1923. Twee van hun (vier?) kinderen, Marcel en Frans, werden in Indonesië geboren.

Na terugkeer woonde hij met zijn gezin in Beek, waar zoon Clemens werd geboren. De baby overleed na twee maanden op 24 februari 1958. Zijn zus Like, die vroedvrouw was, heeft het overlijden dezelfde dag nog aangegeven op het gemeentehuis in 's-Heerenberg.

Zijn vrouw overleed op 9 oktober 1977, 54 jaar oud, en werd begraven op de begraafplaats Rosorum in Zevenaar. Mart zelf overleed in Doetinchem op 6 oktober 1997, 76 jaar oud, en werd bij zijn vrouw begraven.

Bronnen