Bijdragen aan Berghapedia? Klik hier om je aan te melden !

Schaatsen op natuurijs: verschil tussen versies

Uit Berghapedia
Ga naar: navigatie, zoeken
k (Foto togevoegd, redactie)
 
(7 tussenliggende versies door 2 gebruikers niet weergegeven)
Regel 1: Regel 1:
Voor '''schaatsen op natuurijs''' waren er diverse mogelijkheden:
+
[[Bestand:Collectie Kolkmeyer Schaatsen 1.jpg|thumb|right|450px|<center>'''Schaatsen bij [[Huis Bergh]] in [[1929]].''' Foto: [[Kolkmeyer, Emeran J.|Pater Kolkmeyer]].</center>]]
 +
 
 +
Voor '''schaatsen op natuurijs''' waren er binnen de Gemeente [[Bergh]] diverse mogelijkheden:
 
*Fennemans Grèèfke (Fennemans Sloot) in [[Vinkwijk]]  
 
*Fennemans Grèèfke (Fennemans Sloot) in [[Vinkwijk]]  
*[[Gracht om Huis Bergh]]
+
*[[Gracht om Huis Bergh]] in [['s-Heerenberg]]
*Gracht om de [[Padevoort]]
+
*Gracht om de [[Padevoort]] in Vinkwijk
*[[Kapperskolk]]
+
*[[Kapperskolk]] in [[Doetinchem]] / Wijnbergen
*[[Kempersgat]]
+
*[[Kemperplas]] in [[Ziek]] (deze ligt tegenwoordig in [[Vethuizen]] bij de [[Hoge Veldweg]])
*[http://www.gelderlander.nl/voorpagina/achterhoek/4289537/IJspret-in-Azewijn.ece De Laak, Azewijn]
+
*[[De Laak]] in [[Azewijn]]
*[[Peeske (Bergmeer)|'t Peeske]] (bewegende beelden staan op [[Neijenhuis, Jacobus Theodorus|een film van Neijenhuis]]).
+
*[[Peeske (Bergmeer)|'t Peeske]] in [[Beek]] (bewegende beelden staan op [[Neijenhuis, Jacobus Theodorus|een film van Neijenhuis]]).
*[[Stroombroek]]
+
*[[Stroombroek]] in [[Braamt]]
*[[Het Veen|'t Vèèn]] [[Lengel]]
+
*[[Het Veen|'t Vèèn]] in [[Lengel]] - hier ligt tegenwoordig een woonwijk zonder open water.
*[[Veen, 't (Stokkum)|'t Veen]] [[Stokkum]]
+
*[[Veen, 't (Stokkum)|'t Veen]] in [[Stokkum]] - deze weilanden staan tegenwoordig normaal niet meer onder water
 
*Teeuwsens Wei (Wijnbergen)
 
*Teeuwsens Wei (Wijnbergen)
*Visvijver bij [[Stroombroek]]
+
*Visvijver bij [[Stroombroek]] aan de [[Gildeweg]] 7 in Braamt. Tegenwoordig: [[Markant Outdoorcentrum]].
 
*[[Wehlse Wetering]]  
 
*[[Wehlse Wetering]]  
*[[Wetering]] (''Grenskanaal'')
+
*[[Wetering]] (''Grenskanaal'') bij 's-Heerenberg en Stokkum.
  
 
Vanuit de [[gemeente Bergh]] ging men ook vaak naar het ''Slootermeer'' bij [[Etten]], boerderij ''Diepenbroek'' in [[Wehl|''Meerenbroek'' bij Wehl]] of Tennisbaan in [[Hummelo en Keppel]].
 
Vanuit de [[gemeente Bergh]] ging men ook vaak naar het ''Slootermeer'' bij [[Etten]], boerderij ''Diepenbroek'' in [[Wehl|''Meerenbroek'' bij Wehl]] of Tennisbaan in [[Hummelo en Keppel]].
  
Volgens de [[gemeentegids]] van [[1979]] had Bergh in dat jaar nog een schaatsvereniging: ''Schaatsvereniging Bergh''. Secretaris was [[Dinkla, Guus|A. Dinkla]].
+
Volgens de [[gemeentegids]] van [[1979]] had Bergh in dat jaar nog een schaatsvereniging: ''Schaatsvereniging Bergh''. Secretaris was [[Dinkla, Augustinus|Guus Dinkla]]. Deze bestaat voor zover bekend niet meer.
 
+
De dichtstbijzijnde ijsclub is tegenwoordig de IJsclub Doetinchem '96 (opgericht in april [[1996]]]) - deze is gelegen in het sportpark Zuid, ingang Liemersweg. De club heeft daar ook een ijsbaan. Verder is schaatsen in Doetinchem nog mogelijk op de Bonanzavijver in Natuurpark Overstegen. In Gendringen is een ijsbaan aan de Waalstraat.
==Foto's en filmpje==
+
{|
*[http://www.heemkunde.nl/varia/varia/fotoalbum-wintertaferelen08-09.html Foto's januari 2009 Laak, Stroombroek, Vethuizen]  
+
|- valign=top
*[http://www.barghief.nl/mediadetails.php?key=cc3cc4f9570a948687ec&title=IJspret Filmpje jaren '50 Gracht Huis Bergh]
+
|[[Bestand:Schaatsen op de gracht.jpg|thumb|250px|<center>'''Schaatsen bij Huis Bergh op een tekening van [[Pieck, Anton|Anton Pieck]]</center>]]
 +
|[[Bestand:Stroombroek_schaatsen.JPG|thumb|650px|<center>'''Stroombroek, februari [[2021]]</center>]]
 +
|}
  
{{Onderwerp|Sport|Oppervlaktewater|Winter}}
+
[[Categorie:Sport]] [[Categorie:Oppervlaktewater]] [[Categorie:Anton Pieck]]

Huidige versie van 22 apr 2026 om 11:55

Schaatsen bij Huis Bergh in 1929. Foto: Pater Kolkmeyer.

Voor schaatsen op natuurijs waren er binnen de Gemeente Bergh diverse mogelijkheden:

Vanuit de gemeente Bergh ging men ook vaak naar het Slootermeer bij Etten, boerderij Diepenbroek in Meerenbroek bij Wehl of Tennisbaan in Hummelo en Keppel.

Volgens de gemeentegids van 1979 had Bergh in dat jaar nog een schaatsvereniging: Schaatsvereniging Bergh. Secretaris was Guus Dinkla. Deze bestaat voor zover bekend niet meer. De dichtstbijzijnde ijsclub is tegenwoordig de IJsclub Doetinchem '96 (opgericht in april 1996]) - deze is gelegen in het sportpark Zuid, ingang Liemersweg. De club heeft daar ook een ijsbaan. Verder is schaatsen in Doetinchem nog mogelijk op de Bonanzavijver in Natuurpark Overstegen. In Gendringen is een ijsbaan aan de Waalstraat.

Schaatsen bij Huis Bergh op een tekening van Anton Pieck
Stroombroek, februari 2021